Większości z nas wyjazdy organizowane przez firmy dla pracowników kojarzą się wyłącznie z czasem poświęconym wyłącznie na zabawę i leniuchowanie. Stereotyp ten powielany jest również w powszechnej świadomości przez takie właśnie eksploatowanie tego tematu w kulturze popularnej.

Wiele atrakcji dla firm

Impreza firmowaTym czasem cele i forma takich wypraw znacząco się zmieniła w ostatnich dziesięcioleciach i niewiele ma już wspólnego z turnusami epoki gierkowskiej z lat 70 – tych ubiegłego wieku. Współczesna nauka zajmująca się psychologią przedsiębiorczości i pracowników dostrzegła problem notorycznego przemęczenia pracowników pracujących długi czas bez wakacji czy urlopu, a co się z tym wiąże, spadek jego produktywności i zaangażowania w wykonywane zadania oraz pogorszenie jakości interakcji zawodowych ze współpracownikami. Wprawdzie na papierze pracownik pracuje ciężko i jeżeli ocena jego zaangażowania wynikałaby wyłącznie z liczby roboczo-godzin, menadżerowie powinni być zadowoleni. Badania dowiodły jednak, że pracownik wypoczęty i dobrze dogadujący się ze swoją załogą jest o wiele bardziej efektywny, myśli bardziej innowacyjnie i jest bardziej zaangażowany w wykonywane obowiązki.

Impreza firmowaTak więc mit powiązania liczby przepracowanych godzin z ilością wykonanej pracy odszedł do lamusa. Konsekwencją upowszechniania się tej koncepcji stało się przedefiniowanie celu i formy wyjazdów firmowych, wokół których wykształtowała się cała sieć ośrodków wypoczynkowo – konferencyjnych nastawionych stricte na obsługę klienta biznesowego. Tak organizowana impreza firmowa dostarcza szeroki wachlarz atrakcji powiązanych ściśle z formami wypoczynku, które mają zrelaksować pracownika oraz usługami cateringowymi i turystycznymi. Dowiedziono, że nawet krótki urlop spędzony ze współpracownikami znacząco przyczynia się do zwiększenia efektywności i zdolności kooperatywnych, co oczywiście przekłada się na wyniki ekonomiczne przedsiębiorstwa. Również przy okazji organizowania wszelkiego rodzaju konferencji biznesowych i branżowych paneli dyskusyjnych, pracodawcy zwracają uwagę na konieczność zapewnienia odpowiedniej dawki odpoczynku i relaksu uczestnikom, więc możemy również przypisać takie wydarzenia do dość pojemnego pojęcia, jakim jest impreza firmowa.

Nawet z tak krótkiej i pobieżnej analizy zjawiska wypoczynkowych eskapad firmowych widać, że przedsiębiorcy nie powinni lekceważyć ich wpływu na wydajność i jakość pracy wykonywanej przez ich podwładnych; nawet jeśli się to wiąże z poniesieniem kosztów finansowych, to w dłuższej perspektywie zwróci się z nawiązką.

Kategorie: Usługi

0 Komentarzy

Dodaj komentarz