Przygotowywanie posiłków z wykorzystaniem ostrych narzędzi i tarek, prace ogrodowe, remontowe, a nawet spacerowanie po przydomowej ścieżce może skończyć się urazem. Łatwo o skaleczenie, zranienie, zdarcie skóry, czy choćby o posiniaczenie. Czasem jest niebezpieczniej kiedy to ciało obce dostanie się do oka, ugryzie nas kleszcz, czy też dojdzie do skręcenia. Nie zawsze jest potrzeba by w tej sytuacji udać się do lekarza, czasem ważna jest szybka reakcja.

Co musi być w apteczce?

mała apteczka do domuDlatego też mała apteczka do domu musi być zawsze dobrze zaopatrzona. Na pewno kluczowe jest posiadanie środka do dezynfekcji. Dawniej uzywano do tego jodyny, wody utlenionej lub spirytusu salicylowego, jednak nie są one obecnie zalecane. Często powodowały szczypanie, pieczenie, barwienie skóry (jodyna), a ich skuteczność była mniejsza niż obecnych, nowoczesnych środków do dezynfekcji. Mogą mieć one zarówno formę płynu, jak i sprayu – dzięki temu łatwo jest dokładnie zdezynfekować nawet trudno dostępne miejsca czy poszarpane rany. Druga rzecz to różne opatrunki. Niezbędny jest komplet plastrów różnej wielkości, ale nie tylko. Ważne są jałowe opatrunki na większe rany oraz bandaże do ich przytrzymywania, jak również usztywniające dane miejsce. Warto także mieć ze sobą nożyczki, które będą służyć do docinania bandaży i opatrunków. Muszą być ostre, tak by nie poszarpały ich.

apteczka do domuTrzecia ważna rzecz to pęseta, choć mało kto posiada ją w apteczce. Kojarzy się wyłącznie z regulacją linii brwi, ale ma większe zastosowanie. Pęseta jest niezawodna do oczyszczania ran, jak również do wyciągania drzazg. Pozwala na precyzyjne chwycenie danego ciała obcego, bez dotykania rany i jej podrażniania. Pęseta może służyć też do wyciągania kleszcza, kiedy nie mamy kleszczołapek. Można nią także usuwać drobne kawałki szkła, drewna, czy metalu które wbiły się w ranę. W domowej apteczce warto mieć też maść na obrzęki, stłuczenia, czy siniaki. Mają one na celu zmniejszenie bólu oraz opuchlizny. Często zawierają wyciągi ziołowe np. z arniki wzmacniające naczynia krwionośne i likwidujące zasinienia, jak również środki przeciwbólowe np. paracetamol.

W domowej apteczce warto jest mieć środki do dezynfekcji, opatrunki i plastry, pęsetę, środki na stłuczenia, ale także wiele innych produktów, takich jak środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, czy też produkty na wymioty i biegunki. bardzo ważne jest to by w razie zranienia czy też stłuczenia mieć w domu produkty do przynajmniej podstawowej pomocy przedmedycznej.

Kategorie: Poradnik