Projektowanie i szycie własnych ubrań wymaga nie tylko znajomości sztuki krawieckiej i posiadania dobrej maszyny do szycia, ale także rozeznania w temacie materiałów. Bawełna, poliester, polar, czy elastan tak bardzo się od siebie różnią, że nie można mówić o jednej technice szycia.

Materiały w atrakcyjnych cenach

materiały tkaniny Do każdej tkaniny potrzebne są inne nici, inaczej je się obrabia i nie wszystko można z nich uszyć. Najbardziej uniwersalną tkaniną jest oczywiście bawełna, jak i satyna bawełniana (rodzaj splotu). Nadaje się na szycie ubrań, na tekstylia dekoracyjne, a nawet do szycia zabawek dla dzieci. Bawełna jest przyjemna w dotyku, może być grubsza i cieńsza, w każdym kolorze. Łatwo poddaje się farbowaniu, dekatyzowaniu, jak również można ją łączyć z innymi włóknami naturalnymi i sztucznymi. Takie materiały tkaniny w niskiej cenie zawsze można kupić. Inaczej już będzie z popularnym poliestrem. Taka tkanina jest odporna na działanie wody, jednak nie przepuszcza powietrza. Jest śliska w dotyku i połyskliwa, nie rozciąga się. Ubrania w stu procentach poliestrowe nie nadawałyby się do noszenia w lecie (skóra by się za bardzo pociła), dlatego poliester jest często łączony z bawełną. Świetnie natomiast sprawdzi się przy szyciu przeciwdeszczowych kurtek, plecaków i worków.

materiały tkaniny Nylon oraz elastan to ciekawe tkaniny, ponieważ są bardzo elastyczne i rozciągliwe. Szyje się z nich ubrania dopasowane do ciała, nigdy luźne. Nadają się na kostiumy kąpielowe, bieliznę wyszczuplającą, ubrania do fitnessu i biegania, choć zdarzają się też elastanowe bluzki. Dodatek elastanu i nylonu w innej tkaninie także przełoży się na zwiększenie jej rozciągliwości. Przy szyciu takiej tkaniny należy wziąć pod uwagę jej właściwości i nie naciągać jej zanadto podczas szycia maszynowego. Jedwab jest bardzo drogim materiałem i szyje się z niego głównie luksusowe ubrania, jak również szale czy apaszki. Jedwab jest delikatny, zwiewny, idealny na letnią odzież. Szczególnie ceniony jest jedwab malowany ręcznie. Jest raczej ,,lejący się”, niesztywny, ma naturalny połysk. Za szycie z jedwabiu powinny brać się osoby doświadczone, bo zmarnowanie materiału jest kosztowne. Dobór tkaniny do konkretnego projektu to kwestia kluczowa. Nie da się zrobić ciepłej bluzy z jedwabiu, czy usztywnianego kołnierza z elastanu.

Im więcej wiemy o tkaninach tym lepiej pójdzie nam także szycie. Rodzajów tkanin nie jest wiele, ponieważ poza kilkoma popularnymi wersjami ,,czystymi” jest wiele mieszanek. Znając jednak właściwości danej tkaniny poradzimy sobie z rozszyfrowaniem jej składu.

Kategorie: Handel

0 Komentarzy

Dodaj komentarz