Obecny trend w budownictwie mieszkaniowym jest jednoznaczny – stawia się na jak największą optymalizację energetyczną. Dąży się do maksymalnego zmniejszenia współczynnika przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych, okien i drzwi. Montuje się ekologiczne systemy ogrzewania, takie jak pompy ciepła, które dodatkowo zasilane są energią z fotowoltaiki. W celu maksymalnego ograniczenia strat ciepła podczas wietrzenia mieszkania używa się rekuperatorów.

Nowoczesne rekuperatory — właściwości i zastosowanie

RekuperatoryTo urządzenia, które dostarczają świeże i jednocześnie ogrzane powietrze. Rekuperator można najprościej opisać jako urządzenie, które odzyskuje ciepło z wentylacji. Przyczynia się to do znacznej redukcji kosztów związanych z ogrzewaniem. W dobrze ocieplonym budynku bez rekuperacji nawet 50% energii grzewczej wykorzystuje się do ogrzania świeżego zimnego powietrza. W rekuperatorze ciepło wywiewanego powietrza jest wykorzystywane do ogrzania świeżego. Do pracy rekuperator wykorzystuje dwa wentylatory, nawiewny oraz wywiewny. Powietrze napływające do domu ogrzewa się w wymienniku ciepła. Rekuperator może dodatkowo oczyszczać powietrze z zewnątrz przy pomocy wbudowanych filtrów.

RekuperatoryPodczas montażu rekuperacji należy doprowadzić kanały wentylacyjne do wszystkich pomieszczeń – dlatego łatwiej jest to zrobić podczas budowy nowego domu. Taki sprzęt jak nowoczesne rekuperatory Poznań oferuje w korzystnych cenach. Używanie rekuperatora pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie o 20-30% w porównaniu do wentylacji grawitacyjnej. Podstawowym parametrem rekuperatora jest jego sprawność. Mówi ona o tym, ile ciepła urządzenie jest w stanie odzyskać. Przeciwprądowy wymiennik ciepła zapewnia najwyższą skuteczność. W tańszych urządzeniach można spotkać się z wymiennikami krzyżowymi. Chcąc zachować wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniu, należy zamontować rekuperator z wymiennikiem entalpicznym, który posiada paroprzepuszczalną membranę. W rekuperatorze powinien znaleźć się system zapobiegający zamarzaniu zgromadzonych skroplin. Informację o wydajności rekuperatora można uzyskać dzięki etykiecie energetycznej. Klasa A+ to świadectwo najwyższej efektywności energetycznej.

W domach jednorodzinnych minimalna wymagana wydajność rekuperatora waha się w przedziale od 200 do 350 metrów sześciennych powietrza na godzinę. Wpływ na wymagania w tej kwestii ma wielkość domu, a także rozkład kanałów wentylacyjnych. Urządzenia generujące mniejszy hałas zapewniają większy komfort podczas pracy. Możliwa jest regulacja prędkości obrotowych wentylatorów w rekuperatorach.

Kategorie: Produkty