Bigos to popularne danie polskiej kuchni. Jest smaczne, aromatyczne, a do tego sycące i bardzo rozgrzewające. Idealnie smakuje z kromką chleba i z ziemniakami, a dodatkowym atutem jest to, że można go długo przechowywać – zarówno do bezpośredniej konsumpcji w lodówce, jak i w słoikach na zimę.

Gotowa mieszanka przypraw

przyprawy do bigosuBigos można także mrozić w zamkniętych pojemnikach, bez szkody dla jego smaku. Wiadomo, że każdy kucharz ma własny przepis na bigos, który jego zdaniem jest najlepszy. Różnią się proporcje kapusty i mięsa, a także dodawane przyprawy. Co jednak najczęściej dodaje się do bigosu, a jakie nowości warto wypróbować? Z pewnością podstawą jest kapusta. Zwykle dodaje się zarówno kapustę kiszoną, jak i świeżą. Dzięki temu w bigosie będzie odrobina chrupiącej kapustki, jak i smak kiszonek nie będzie taki dominujący. W bigosie zwykle znajdują się różne gatunki mięsa – im jest ich więcej tym smaczniejsze będzie danie. Wrzuca się piersi z kurczaka, kotlety ze schabu, czy płaty wołowiny. Często dorzucana jest też kiełbaska. W wersji wegetariańskiej mięso jest najczęściej zastępowane boczniakami – dzięki dobremu doprawieniu zyskają one ,,mięsny” smak, a także odpowiednią teksturę.

przyprawy do bigosuJak jednak doprawić bigos, tak by zyskał ja smaku i aromacie? Można wybrać gotowe i niedrogie przyprawy do bigosu lub samodzielnie doprawić danie. Z pewnością w bigosie musi znaleźć się sól i pieprz. Sól wydobywa smak z każdego dania, a dodatkowo sprawi, że kapusta stanie się miękka i puści soki. Z kolei pieprz nada bigosowi ostrości. Idealnie będzie współgrał z czerwoną papryką mielona. Warto dać zarówno tę słodką, jak i ostrą, dzięki czemu smak będzie zrównoważony. W mieszankach przyprawowych często widać ziele angielskie oraz litsek laurowy. To bardzo aromatyczne przyprawy. Zwykle wystarczy ich niewielka ilość by nadać potrawie nowego smaku. Są to przyprawy dodawane do rosołu, więc wiadomo że dobrze współgrają z mięsem i nadadzą nieco ,,bulionowego” posmaku. Do bigosu warto dodać też majeranek, kolendrę, kminek, czy owoce jałowca. Te przyprawy tez są często dodawane do kiełbas i szynek, więc jeśli takie mięsiwa dodajemy do bigosu to trzeba same przyprawy dozować umiejętnie. Za dużo przypraw oznacza, że potrawa będzie niesmaczna, za mało przypraw sprawi, że będzie mdła.

Warto zaznaczyć, że do bigosu czasem dodaje się wędzonych warzyw i owoców np. papryki, czy śliwki, niektórzy dodają nawet odrobinę wina (alkohol się wygotuje w procesie przygotowywania bigosu i zostanie sam aromat winny). Dobrze przygotowany i doprawiony bigos będzie smakował każdemu.

Kategorie: Jedzenie

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder