W krajowych ogrodach coraz częściej można spotkać importowane gatunki traw ozdobnych. Z Japonii do Polski sprowadza się trawę bambusową. Hakonechloa Aureola rośnie na wysokość maksymalnie 40 centymetrów. Jej liście tworzą kępę, która układa się w sposób równomierny. Uprawa takiej trawy to poważne wyzwanie dla ogrodnika, gdyż jest to gatunek wysoce wymagający. Po przyjęciu się trawa dobrze znosi polskie zimy.
Czy można uprawiać trawę Hakonechloa Aureola w Polsce?
W wyniku działania niskiej temperatury wydłużone liście mogą zmieniać kolor na czerwony lub różowy. Trawę bambusową można uprawiać na dwa sposoby – w glebie lub doniczce. Gleba musi być żyzna i próchniczna. Wskazane jest zadbanie o wysoką przepuszczalność wody. Trawę bambusową trzeba chronić przed nadmiarem wilgoci, chociaż dobrze rośnie ona blisko zbiorników wodnych. Możliwe jest posadzenie jej w glebie gliniastej, która zostanie odpowiednio przygotowana poprzez dodanie gruboziarnistego piasku. Trawa dobrze zniesie okres zimowy, jeżeli właściwie się ją zabezpieczy. Dobrą praktyką jest okrywanie karpy gałązkami iglaków albo korą. Okrycie należy usunąć wczesną wiosną, gdy ukryte pod ziemią pędy zaczną odrastać. W ten sposób można cieszyć się z wielosezonowej trawy ozdobnej.
Liście mają kształt podobny do bambusa, czemu trawa zawdzięcza swoją nazwę. W Polsce sprzedaż trawy Hakonechloa Aureola jest rzadkością i zajmują się tym wyłącznie dobrze zaopatrzone sklepy ogrodnicze. Liście rośliny osadzone są na cienkich i smukłych źdźbłach. Ich długość to od 10 do 25 centymetrów. Ten gatunek trawy ozdobnej rozrasta się powoli i nie ma charakteru ekspansywnego. Końcówki liści są nitkowane. Liście są dwukolorowe, żółto-zielone, a jesienią ich barwa zmienia się pod wpływem niskiej temperatury. Trawę bambusową można wykorzystać jako ciekawy dodatek do rabaty kwiatowej, kwietnika czy oczka wodnego. Dobrze sprawdzi się też wzdłuż ścieżek i chodników. W donicach można uprawiać ją na balkonie lub tarasie. To idealna roślina do ogrodów japońskich.
Chociaż początek uprawy jest trudny, z czasem trawa dobrze adaptuje się do polskich warunków. Idealnym stanowiskiem dla trawy bambusowej będzie miejsce ukryte w cieniu. Trawa źle znosi nadmiar słońca i szybko usycha. Należy ją obficie podlewać, ale nie doprowadzać do przelania, gdyż jest podatna na gnicie, szczególnie jesienią. Okres kwitnienia to koniec lata i początek jesieni. Stanowisko w glebie można poprawić, stosując torf odkwaszony lub kompost. Roślina charakteryzuje się mrozoodpornością, która pozwala jej przetrwać polskie zimy.