Malowanie pozwala na wyrażenie siebie i swoich emocji, może stanowić formę terapii (arteterapia), jak i pracę zarobkową (głównie w przypadku najbardziej znanych artystów). Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zabrało się za tworzenie dzieł sztuki, nie tylko z racji pandemii i przymusowego zamknięcia w domu.

Najlepsze podobrazia do malowania

podobrazia malarskieŻeby jednak móc stworzyć piękny obraz to potrzebne są pewne akcesoria. Z pewnością niezbędne będą solidne podobrazia malarskie. To fachowa nazwa na płótno malarskie naciągnięte na drewnianą ramę (krosno). Podstawą jest ramka sosnowa na którą naciągane i przybijane od tyłu jest płótno. Rama nie powinna być zbyt ciężka, bo to utrudni przenoszenie obrazu. Nie może być jednak zbyt cienka, bo obraz może się przekrzywiać, a płótno źle się ułoży. Krosna mają różne rozmiary, od bardzo małych do bardzo dużych. Wykorzystuje się tutaj bawełnę lub len. Bawełniane płótna są bardziej rozpowszechnione ze względu na nieco niższą cenę. Bawełna to materiał łatwo dostępny, miękki i chłonny. Z kolei len jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne – jego rozerwanie jest prawie niemożliwe. Ważne jest także, to, że bawełna zwykle jest luźniej naciągnięta na krosno niż len. Jest bardziej delikatna, więc nie powinno się jej naciągać na maksa. Powstaje zatem ,,luz” na tkaninie.

podobrazia malarskiePoczątkującym malarzom nie będzie to przeszkadzało, jednak ci doświadczeni, którzy malują pełne detali obrazu powinni celować w sztywniejsze i bardziej naciągnięte płótna lniane. Każde płótno musi zostać pokryte środkiem gruntującym, zwykle ma on kolor biały. Podkład nie wpływa na kolor farby i się z nią nie miesza. Jest on niezbędny przede wszystkim do tego by zapewnić odpowiednią przyczepność i chłonność farb. W tkaninę bez gruntu farba by szybko wsiąkała i wykonanie poprawek nie byłoby możliwe. Dobry grunt sprawi, że trwałość farby zostanie podniesiona, a kolory nie powinny blaknąć. Dobre podobrazie malarskie musi zatem mieć wytrzymałą podstawę z sosnowego krosna oraz mocne, dobrze naciągnięte płótno pokryte środkiem gruntującym. Takie podobrazie sprawdzi się zarówno w amatorskiej, jak i profesjonalnej pracowni artystycznej. Podsumowując, każdy malarz musi posiadać w swojej pracowni dobre podobrazia malarskie na których będzie tworzył swoje obrazy.

Warto zaznaczyć, że podobrazia mają bardzo różne rozmiary, dzięki czemu malarze mogą tworzyć zarówno monumentalne dzieła, obrazy do pokoju, jak i małe obrazki w formie pocztówkowej. Podobrazia można także wykonać samemu, kupując osobno krosna, płótna i grunty.

Kategorie: Handel

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder