Koty to bardzo dystyngowane zwierzęta, które jak wiadomo zawsze spadają na cztery łapy i chodzą własnymi ścieżkami. Kotki to idealne zwierzaki dla osób mieszkających w bloku – nie wyprowadza się ich na spacer (choć oczywiście trzeba wypuszczać je na dwór), swoje potrzeby fizjologiczne załatwiają do kuwety, nie hałasują, więc nie przeszkadzają sąsiadom.

Koty z rodowodem

kocięta brytyjskieNawet największe koty są mniejsze niż średniej wielkości pies – daleko im choćby do owczarków. Nic więc dziwnego, że w blokach częściej widuje się kotki, niż pieski. Część osób adoptuje zwierzaki, których zawsze pełno w schroniskach. Zawsze jednak jest to ryzyko – kot może być bojaźliwy, agresywny, czy nie potrafić korzystać z kuwety. Często są to też zwierzęta wiekowe, którym trudno przystosować się do nowych warunków. Dlatego też wiele osób woli kupić kota z polecanej hodowli, by mieć pewność, że jest on zdrowy, zadbany, zaszczepiony. Szczególnie popularne stały się rodowodowe kocięta brytyjskie. Brytyjczyki to koty średniej wielkości. Mają krótkie, bardzo gęste futerko o charakterystycznej niebieskawej barwie, choć są też kotki w innych kolorach. Ich oczy mają barwy klasyczne, takie jak niebieski, czy zielony, choć wiele z kotków ma oczy pomarańczowe.

kocięta brytyjskieBrytyjczyki mają okrągłe pyszczki, krótkie uszka i długi, gruby ogonek. Koty brytyjskie, zarówno małe kociątka, jak i dorosłe osobniki wyglądają naprawdę uroczo. Jaki jest charakter tego kota? Brytyjczyki są bardzo towarzyskie, chętne do zabaw i kontaktu z innymi. To idealne koty rodzinne – lubią się (z wzajemnością) z dziećmi, jak i z innymi zwierzakami (zarówno kotami jak i psami). Koty brytyjskie lubią głaskanie, przytulanie, chętnie spędzają czas z domownikami. Nie miauczą, nie drapią, są bardzo przyjazne. Ich żywienie także nie sprawia problemu – nie mają specjalnych wymagań. Warto jest je jednak zachęcać do aktywności, tak by kot nie przytył. Brytyjczyki trzeba regularnie czesać, by zachować ich futerko w dobrym stanie. Te koty rzadko chorują, a jeśli już to są to choroby stawów i mięśni. Większość z nich spowodowana jest nadmierną masą ciała kota, będąca następstwem podawania zbyt dużej ilości pokarmu i małej ruchliwości zwierzaka. Koty brytyjskie to idealni towarzysze.

Są towarzyskie, wesołe, kontaktowe. Nie sprawiają problemów i są bardzo cierpliwe, więc dobrze znoszą zabawy z dziećmi, czy też z innymi zwierzakami. Brytyjczyki rzadko chorują, nie wymagają specjalnej diety, a do tego są po prostu niesamowicie urocze. Na pewno to jedna z najpiękniejszych ras kotów.

Kategorie: Poradnik

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder