Natura sprawiła, że każdy gatunek zwierzęcia ma swój oryginalny, niepowtarzalny jadłospis. Człowiek nie powinien go zmieniać, ponieważ zwierzę je to, co jest dla niego najlepsze. Zbytnie ingerowanie i zmienianie diety pupili może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych, a nawet do śmierci. Nie oznacza to jednak, że zwierzęta domowe powinny być pozostawione same sobie i jeść to, co im się żywnie podoba.

Specjalny makaron dla pupila

makaron dla psaCzworonogi wymagają wiele troski. Należy pilnować, by ich dieta była jak najbardziej urozmaicona i pożywna. Czasem ciężko się pogodzić z naturą zwierząt. Gryzonie jedzą mniejsze owady i nasiona roślin, węże jedzą gryzonie, wilki zabijają sarny, itd… Tak działa łańcuch pokarmowy, który zaprojektowała sama Matka Natura, a człowiek mimo obiekcji nie powinien w niego ingerować. Podobne warunki dotyczą też zwierząt domowych. Psy i koty mieszkające w domu powinny być żywione odpowiednią dla ich zdrowia i potrzeb karmą. Karma marketowa to odpowiednik ludzkich fastfoodów – nie jest więc dobrą podstawą diety zwierzęcia. Najlepszym rozwiązaniem dla żywienia czworonogów jest dieta typu barf. Co prawda układanie menu tej diety dla pupila może być czasochłonne i trudne (konieczne jest zachowanie odpowiedniego stosunku mięsa do podrobów i produktów roślinnych), jednak w wielu sklepach dostępne są karmy z gotowymi mieszankami. Pomimo dobrej dostępności dobrej jakości karm dla zwierząt, wciąż wielu właścicieli psów karmi pupile ludzkim jedzeniem – przeważnie resztkami z obiadu. Najczęściej do psiej miski trafiają smażone i mocno doprawione resztki mięs, chleb, gotowane, solone ziemniaki, makaron… ”Ludzkie” jedzenie jest dla psów bardzo szkodliwe przez zamiłowanie ludzi do soli i innych przypraw. Ostre potrawy mogą wywołać u psa biegunkę i wymioty, co może skończyć się na ostrym dyżurze u weterynarza i operacji żołądka.

makaron dla psaNależy jednak wspomnieć, że nie wszystko, co ludzkie, musi być zwierzętom obce. Dobrym przykładem jest tu makaron. Większość ludzi soli gotujący się makaron, a sól jest dla psów bardzo szkodliwa. Ponadto makaron zawiera bardzo dużo węglowodanów, które w dużej ilości również są niezdrowe. Jednak odpowiednia ilość nieposolonego makaronu, najlepiej ugotowanego al dente stanowi dobre urozmaicenie diety czworonoga. Węglowodany zawarte w makaronie są źródłem energii i powodują uczucie sytości, co wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała nawet największych psich łakomczuchów. Najlepiej jest kupić specjalny, smaczny makaron dla psa w sklepie zoologicznym. Wtedy ma się pewność, że posiłek będzie bezpieczny dla pupila. Dodatkowo makarony stworzone dla psów bardzo często zawierają dodatki minerałów i witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. W karmieniu psów makaronem należy jednak być ostrożnym – jedzenie to nie jest przeznaczone dla psów otyłych oraz mających alergię. Trzeba również pamiętać, że makaron jest tylko dodatkiem do psiej diety, nigdy nie powinien stanowić jej podstawy. Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i jakość życia każdej istoty na świecie.

Odpowiednie urozmaicenie diety jest bardzo ważną kwestią nie tylko w żywieniu ludzi, lecz także w hodowli jakiegokolwiek zwierzęcia – pomaga uzupełnić brakujące w organizmie mikro i makroelementy. Żaden człowiek nie chciałby bez przerwy jeść samych sucharków, dlaczego więc skazywać na to czworonożnych przyjaciół?

Kategorie: Handel

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder