Obecnie różnokolorowe ubrania przyjmujemy za standard. Ciężko byłoby nam sobie wyobrazić, że w szafie mogłoby zbraknąć sukienki w kolorze intensywnej czerwieni, turkusowego żakietu czy po prostu ubrań w różnych odcieniach czerni (od nieco spranej po tak ciemną, iż przypominamy chodzącą czarną dziurę – kłania się tu produkt o nazwie Vantablack) albo, zwyczajnie, białych.

Tkaniny kupione w hurtowni

tkaniny białeNiegdyś jednak kolory odzieży nie były tak różnorodne, a uzyskanie czystych, jaskrawych barw oraz ich utrwalenie, było w wielu przypadkach po prostu niemożliwe. Przykładem materiału, który obecnie kojarzy się nam przede wszystkim z bielą, a niegdyś zdecydowanie biały nie bywał, jest len. „Biel historyczna” to kolor brudnej bieli, uzyskiwany przez długie bielenie (blichowanie) tkanin na słońcu, rozłożonych na trawie i polewanych wodą, aby przyspieszyć ten proces. Także pod wpływem prania, szczególnie w wysokich temperaturach, len jaśnieje. Nie jest to jednak odcień, który obecnie uznalibyśmy za „odpowiednio” biały. Dzięki współczesnej technologii możliwe jest uzyskanie rozmiatych odcieni bieli: śmietankowej, śnieżnej etc. Jeśli chodzi o inne kolory, farbowanie lnu było trudne. Włókna słabo przyjmują barwniki, a do tego brakło środków, którymi można byłoby utrwalić kolor. Dochodzi do tego także kwestia prania w gorącej wodzie – która była niezbędna, aby pozbyć się różnych plam – ponieważ powodowało to wypłukiwanie barwnika.

tkaniny białeNiegdysiejsze lniane ubrania miały więc przede wszystkim odcienie jasnych naturalnych brązów i szarości czy wspomnianej już historycznej bieli. Tylko najbogatsi mogli sobie pozwolić na len farbowany, kolory były jednak delikatne, nie tak jaskrawe jak te, które można uzyskać przy farbowaniu chemicznym. Szczęśliwie dla nas, obecnie tkaniny białe naturalne można bez problemu kupić w sklepach i hurtowniach z tkaninami. Dotyczy to nie tylko lnu, ale też bawełny, wełny czy jedwabiu. Biel to idealny kolor na lato, ze względu na to, że odbija promienie słoneczne. Z pewnością odczujemy różnicę, gdy założymy odzież w jasnych barwach w porównaniu z czymś ciemnym. Po odzież z naturalnych tkanin i dzianin warto sięgać przez cały rok. Jest ona zdecydowanie przyjemniejsza i zdrowsza dla naszej skóry, posiada lepsze właściwości higroskopijne, nie powoduje szybszego pocenia się.

Do tego ubrania szyte z wysokiej jakości tkanin, bez sztucznych domieszek, są bardzo trwałe: sukienka czy koszula z lnu będzie nam służyć przez wiele lat, a z każdym kolejnym praniem będzie jeszcze przyjemniejsza w dotyku, nie zmechaci się i w ogóle nie straci na urodzie.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz