Czasem człowiek chciałby spróbować czegoś nowego, ale nie wie, czy przypadnie mu to do gustu. Dobrym tego przykładem jest wspinaczka wysokogórska. Są ludzie, którzy lubią wspinać się kilka kilometrów w górę w niesprzyjających warunkach i nie wyobrażają sobie życia bez gór. Co w przypadku, gdy nie jest się przekonanym do uprawiania zawodowego himalaizmu, a chce, choć poczuć jak to jest, gdy wspina się po ściance?

Kursy wspinaczkowe dla początkujących

kurs wspinaczkowy amatorDobrym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs wspinaczkowy dla amatorów. Nikt nie ma tu na myśli kursu przeznaczonego dla dzieci, gdyż tego typu zajęcie jest przygotowany także dla dorosłych osób, które dotąd nie miały okazji sprawdzić się podczas wspinania po górach. Zazwyczaj pierwsze kroki stawia się na zamkniętym obiekcie, na miękkich ścianach oraz rozłożonych materacach dla bezpieczeństwa. Nie można jednak bagatelizować niczego i trzeba odpowiednio przypiąć się oraz ubrać. Łapiąc każdy z napotkanych uchwytów najszybciej uda się dotrzeć na samą górę. W razie poślizgnięcia się o plastikowy element, liny zamocowane do uczestnika kursu będą go asekurowały i dzięki temu nie spadnie nawet ze znacznej wysokości. Są także zajęcia kilkudniowe dla osób, które chcą nauczyć się wspinaczki już na skałkach. W ciągu trzech dni odbywają się krótkie wykłady oraz część praktyczna, która trwa dziennie nie więcej niż pięć godzin.

kurs wspinaczkowy dla amatorówDzięki temu amator wspinaczek nie jest już na początku swojej przygody z górami zbyt zmęczony i może z powodzeniem ukończyć szkolenie. Podczas pierwszej części każdy ze szkolących się poznaje podstawowe pojęcia oraz narzędzia, z których będzie korzystał, by później zdobytą wiedzę zastosować w praktyce. Każdy wie, że żeby coś zrozumieć i by ta wiedza została w głowie na dłużej, nie wystarczy tylko nauczyć się jej jednorazowe, ale potrzebne jest także praktyczne jej zastosowanie. Człowiek najszybciej uczy się na błędach, dlatego jeżeli wydaje mu się, że rozumie, co instruktor mu tłumaczy, może się okazać, że podczas wspinania się, podstawowe pojęcia i sposoby reagowania nie zostaną przez niego zastosowane. Bardzo ważne jest także nauczenie się, jak pomóc innemu himalaiście czy taternikowi, gdy ten spadnie lub zrobi sobie krzywdę na szlaku. Podstawowa wiedza o opatrywaniu ran to bardzo istotny element kursu szczególnie dla amatora wspinaczek.

Weekendowego kursy wspinaczkowe to świetna okazja do poznania tego ekstremalnego hobby. Najlepiej jest zapisać się na kurs z kimś, kto już prędzej uprawiał wspinaczkę skalną i będzie służył dobrą radą lub pociechą. Kurs wspinaczkowy dla amatorów to przede wszystkim dużo śmiechu i niezapomnianych sytuacji, które warto wspominać na starość.

Kategorie: Turystyka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder