Wyroby rękodzielnicze są unikatowe – nie znajdzie się dwóch takich samych! Nawet jeśli tworzy się je według tego samego wzoru to zawsze będzie choćby minimalna zmiana. Jedynie tworzenie maszynowe może gwarantować stuprocentową powtarzalność tzn. że każdy wyrób będzie taki jak poprzednie i następne. Taką oryginalność ceni wiele osób, które stawiają na produkcję ręczną, polskich rzemieślników i unikatowe wzory.

Warto zainteresować się rękodziełem?

wyrabianie z glinyJakie możemy wyróżnić rodzaje rękodzieła? Jest to kategoria bardzo szeroka. Popularne są przede wszystkim wyroby szydełkowane i dziergane. Na szydełku czy drutach wyrabia się odzież, maskotki dla dzieci, torby plażowe i zakupowe, ozdobne poduszki i wiele innych – opcji jest wiele. Wykorzystuje się do tego grube liny, cienkie nitki, wełny różnego rodzaju. Mnogość kolorów, rodzajów motkow, jak również splotów sprawia, że mamy praktycznie nieskończone możliwości kreacji. Z wyrobów tekstylnych nieco mniejszą popularnością cieszy się makrama czy ręczne malowanie tkanin. Ciekawym przykładem będą też wyroby z gliny – rękodzieło tego typu jest dosyć unikatowe. Z gliny tworzy się przede wszystkim domowe dekoracje – wazony, świeczniki, a nawet pudełeczka.

proces wyrabiania z glinyGlina to materiał bardzo plastyczny, łatwy w obróbce, jednak po wypaleniu twardnieje a także zmienia kolor z ciemnobrązowego z dodatkiem szarego do jasnego kremowego. Wtedy można też glinę malować specjalnymi farbami, a potem ponownie wypiekać by utrwalić dekorację. Warto dodać, ze glina to też materiał tani, a proste wyroby mogą wykonywać nawet dzieci – w przeciwieństwie do dziergania. Trzecia opcja to rękodzieło z drewna. To najbardziej wymagający wariant rzemieślniczy, tylko dla fachowców. Do obróbki drewna porzeba wielu specjalistycznych narzędzi i maszyn, takich jak pilarki, szlifierki, czy dłuta. Trzeba znać się na rodzajach drewna i tym, jakie mają właściwości. Dodatkowo łatwo można się skaleczyć, nabić siniaka, czy może nam wejść drzazga pod skórę. Z drewna wykonuje się zarówno duże rzeczy, takie jak meble, ale także mniejsze, jak dekoracyjne szkatułki, zegary, ramy do zdjęc i obrazów, a nawet biżuterię oraz zegarki.

Jak widać jest wiele różnych rodzajów rękodzieła – można dziergać na drutach ubrania, wyrabiać masę gliny i ją ozdabiać farbkami, czy szlifować i rzeźbić drewno. Popularne są także takie rodzaje rzemieślnictwa jak decoupage, koraliki, czy biżuteria artystyczna z metalu i kamieni. Dzięki temu każdy hobbysta znajdzie pasję odpowiednią dla siebie i swoich możliwości manualnych oraz kreatywnych.